Papasakokite apie kurčią Veditz ir jo įrašą gestų kalba, tai įdomi tema.

Pirmasis įrašas gestų kalba buvo nufilmuotas Jungtinėse Amerkos Valstijose 1913 m., o vienas pirmųjų žmonių, nufilmuotų kalbančių gestų kalba, buvo Georg William Veditz, Jungtinių Amerikos Valstijų kurčiųjų mokytojas, Nacionalinės Amerikos kurčiųjų asociacijos prezidentas, turėjęs garbės į gestų kalbą versti Amerikos prezidento Woodrow Wilson žinią Amerikos kurčiųjų asociacijos konvente.

Georg William Veditz matė daug diskriminacijos, represijų prieš gestų kalbą bei netinkamą elgesį su kurčiaisiais Jungtinių Amerikos Vasltijų piliečiais. Jis siekė saugoti gestų kalbą ir įamžinti gestų kalbos vartojimą.

George William Veditz gimė girdintis, jis lakė dvikalbę anglų ir vokiečių mokyklą, tačiau 8-erių metų, persirgęs skarlatina, apkurto. Iš pradžių tėvai jam samdė privatų mokytoją, tačiau vėliau, 1875 m. ėmė leisti jį į Merilando kurčiųjų mokyklą.

Baigęs mokyklą ir norėdamas užsidirbti pinigų, Georg’as porą metų dirbo Merilando mokyklos spaustuvės vadovu, o į Gallaudet kolegiją (ji universitetu tapo tik 1893 m.), Georgas įstojo tik 1880 m. ir ketverius metus ten studijavo mokytojo profesiją. 1884 m. šią kolegiją jis baigė kaip klasės pirmūnas, o 1887 m. dar įgijo ir magisto laipsnį.

Baigęs kolegiją, jis buvo paskirtas Merliando kurčiųjų mokyklos mokytoju, tačiau 1888 m. atsistatydino ir persikėlė į Kolorado Springsą, kur Kolorado kurčiųjų mokykloje mokė 17 metų. Per tuos metus jis įkūrė Kolorado kurčiųjų asociaciją ir susipažino su būsima žmona Mary Elizabeth Bigler, su kuria susituokė 1894 m.

1904 m. George William Veditz buvo išrinktas Nacionalinės Amerikos kurčiųjų asociacijos prezidentu, o antrai kadencijai perrinktas 1907 m. Jo didžiausias rūpestis buvo gestų kalbos saugojimas. George William Veditz galvojo, kad gestų kalbai grėsmę kelia oralinio mokymo propaguotojai, kurie siūlė savo mokymo metodus mokykloms.

XX amžiaus pradžioje Jungtinėse Amerkios Valstijojse labai išpopuliarėjo kinas ir George William Veditz nusprendė, kad Nacionalinė Amerikos kurčiųjų asociacija turi rinkti pinigus ir finansuoti gestų kalbos įrašus. Kartu su Oscar Regensburg, pirmuoju Nacionalinės Amerikos kurčiųjų asociacijos pirmininku, George William Veditz rūpinosi pirmųjų įrašų gestų kalba kūrimu.

George William Veditz siekė įamžinti gestų kalbos vartojimą. Nacionalinės Amerikos gestų kalbos asociacijos filmavimas buvo pirmasis gestų kalbos įrašymas pasaulyje. Šis įrašas yra vertinga kurčiųjų istorijos dalis. Jį pamatyti galite čia: https://www.youtube.com/watch?v=XITbj3NTLUQ

Filme Georga Wiliam Veditz entuziastingai pasisako už kurčiųjų teisę į gestų kalbą ir kalba apie gestų kalbos grožį ir apie gestų kalbą kaip visos žmonijos vertybę. „Kol žemėje turėsime kurčiųjų, tol turėsime gestų kalbą. Kol turėsime filmus, mes galima išsaugoti gestų kalbą seną ir gryną. Turiu vilties, kad mes visi mylėsime ir saugosime savo gražią gestų kalbą, kaip didingiausią Dievo dovaną, duotą kurtiesiems žmonėms”, – sako jis.

2011 m. gruodžio 28 d. Jungtinių Amerikos Valstijų Kongreso biblioteka paskelbė, kad šį, 1913 m. nufilmuotą filmą, pavadino ,,Gestų kalbos išsaugojimas“. Pavadinimą reikėjo suteikti, norint filmą įtraukti į Nacionalinį filmų registrą.

1913 metų rugpjūtį Georg William Veditz perdavė Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Woodrow Wilson sveikinimą žmonėms, dalyvaujantiems devintoje Nacionalinės Amerikos kurčiųjų asociacijos konvencijoje. Konferencija vyko Klivlande, Ohajo valstybėje. Pats prezidentas ranka parašė žinią, kurią George William Veditz išvertė publikai į gestų kalbą.

Parengta remiantis šaltiniais:

http://www.gallaudet.edu/150/celebrate/visionary-leaders/george-veditz.html
https://en.wikipedia.org/wiki/George_Veditz