Kaip susikalbėti gestais visiškoje tamsoje?

Į klausimą atsako Surdologijos centro specialistas Vytautas Pivoras:

Susikalbėti gestais visiškoje tamsoje neįmanoma.

Kurtieji gali sugalvoti sutartinius gestus ir juos vartoti tamsoje, bet pilnavertei komunikacijai to neužtenka. Norint suprasti tamsoje rodomus gestus, reikia to specialiai mokytis. Toks mokymas taikomas kurčneregiams. Jie mokomi skaityti gestus rankomis. Šioje nuorodoje galite pamatyti, kaip kurčneregys klauso gestų kalbos: http://www.youtube.com/watch?v=aMMAqPhyCs8

Nesant galimybių patogiai apšviesti aplinką, pavyzdžiui, gamtoje, kurtieji bando apšviesti rankas ir veidus pagal galimybes: galima kalbėti gestais prie laužo, pasišviesti mobiliaisiais telefonais, žibintuvėliais ar dėvėti šviestuvą ant galvos:

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro informacija apie kurčneregių ugdymą (http://www.lasuc.lt/kus/index.php):

2003 m. pavasarį Hilton-Perkins programos ir Šiaurės šalių darbuotojų kurčneregiams centro iniciatyva Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijoje nuspręsta Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centre steigti Kurčneregių skyrių. Skyrius įsteigtas 2004 m. kovo 1 d.

Pačia sudėtingiausią negalią – kurčneregystę – turinčių vaikų ugdymas vyksta tik individualiai bendraujant su pedagogu, Socialinės sąveikos momentai filmuojami ir vėliau detaliai analizuojami, tikintis patobulinti dialoginį bendravimą. Kurčneregių gydymas vyksta natūraliose sąlygose, totalinės komunikacijos būdu pagal diagnostinės pedagogikos principus.

Pats efektyviausias bendravimo su kurčneregiais ir nekalbančiais, regos sutrikimų turinčiais vaikais būdas yra totalinė komunikacija. Tai sutartiniai ženklai, garsai, žodžiai, gestai, daktilis, paveiksliukai ir užrašai. Pedagogas nuolat naudoja gestus, kalbą, įveda sutartinius ženklus. Žodinė komunikacija vyksta kartu su neverbaliniais bendravimo būdais. Neįgalaus vaiko gestai adaptuojami individualiai pagal regos, klausos ir motorikos sutrikimo lygį.