Papasakokite apie programėles kurtiesiems, kurios padeda jiems bendrauti su aplinkiniais.

Tvarkant reikalus įvairiose institucijose, kurtiesiems dažnai reikia gestų kalbos vertėjų paslaugų, tačiau gestų kalbos vertėjų trūksta, o dėl vizito reikia tartis iš anksto, derinti laiką. Tada padėti gali įvairios išmaniosios programėlės, kurios gali išspręsti daug problemų, o bendravimą padaryti paprastesnį. Vienos programėlės verčia kalbą į tekstą, kitos teikia informaciją tam tikroje aplinkoje esantiems vartotojams, trečios informuoja apie pavojų ir pan.
Pvz., programėlė Ava transformuoja kalbą į tekstą. Gamintojas sako, jog kurtieji ir neprigirdintieji neturi praleisti galimybės bendrauti bet kur ir bet kada. Kūrėjai siūlo į savo išmanųjį telefoną parsisiuntus šią programėlę transformuoti kalbą į tekstą ir matyti jį savo išmaniojo ekrane. Tam nereikia turėti jokio specialaus prisijungimo, užtenka programėlės, kuri atpažįsta balsą ir realiu laiku ekrane rodo pokalbį. Kai pokalbyje dalyvauja daugiau žmonių, jų telefonus galima sujungti į bendrą pokalbį, tada telefono ekrane atsiranda dialogas su pokalbio dalyvių vardais. Tokiu technologijos privalumu galima naudotis visur: šeimoje, pas daktarą, banke ir t. t. Tokia galimybė Lietuvoje yra, bet tik naudojant tam tikros firmos telefoną. Daugiau informacijos rasite čia: https://www.ava.me/
Kita 2013 m. atsiradusi naujovė – Apple kompanijos produktas beacon. Analogišką technologiją tobulina ir Google. Iš esmės tai yra mažai elektros energijos naudojantys ir autonomiškai galintys veikti prietaisai, kurie integruoti į aplinką teikia informaciją netoli jų esantiems vartotojams.
Pvz., tokius švyturėlius galima naudoti traukinių stotyje, tokiu būdu tiksliai nustatant telefono naudotojo buvimo vietą ir padedant jam orientuotis erdvėje ir, esant reikalui, informuoti apie įvykusius tvarkaraščio pakitimus ar pan. Daugiau informacijos rasite čia: https://developer.apple.com/ibeacon/
MotionSavvy UNI programėlė buvo sukurta grupės studentų kaip dvipusio komunikavimo programa kurtiesiems. Uni verčia amerikiečių gestų kalbą į sakytinę kalbą, o sakytinę kalbą į tekstą. Norint naudotis šia programėle, reikalinga speciali kamera, kuri sektų abi rankas ir visus pirštus.
ISEEWHATYOUSAY – programėlė, kuri šnekamąją kalbą išmaniojo telefono ekrane paverčia į tekstą ir tekstą per Bluetooth persiunčia į vartotojo įrenginį.
BioAid programėlė skirta neprigirdintiesiems. Telefono mikrofonas pagauna garsą ir siunčia jį į ausines, per kurias vartotojas išgirsta šį garsą aiškiau ir raiškiau.
TapTap programėlė priverčia telefoną vibruoti ir skleisti šviesą iš ekrano, kai siekiama atkreipti dėmesį į aplinkinį triukšmą. Tai mokama programėlė iš itunes.
Barci skenuoja aplinkinius garsus ir verčia juos į vaizdinius ir vibravimo signalus telefone, pvz., durų skambutis, gaisro signalas ir kt.
Dragon Dictation programėlė sakytinę kalbą verčia į tekstą ir rodo jį telefono ekrane.
Kitos programėlės, skirtos kurtiesiems ir neprigirdintiesiems: Flight View, My Eardroid, Oto Sense, Patient Access, Pedius, Petralex, Play it Down, Roger Vioce, Sound Focus, Ava, Vox Sciences ir kt.
Glide – kurčiųjų mėgstama programa, kuri leidžia labai greitai siųsti iki 5 min. trukmės video žinutes. Naudodamiesi šia programėle, gali kalbėti grupė žmonių.
Skype – puikiai žinoma programėlė, leidžianti video skambučius, tekstinius pokalbius ir pan. Galima matyti žmogų, su kuriuo kalbiesi, ir papildomai galima rašyti tekstą.
Mobile Banking Apps – bankų programėlės leidžia išvengti skambinimo ir ėjimo į banką.
Travel Apps, Waze & National Rail – programėlės keliaujant ir naudojant viešąjį transportą – galima gauti informaciją apie kelionę.
Jau sukurta nemažai programėlių, lengvinančių kasdienes veiklas: pradedant nuo sakytinės kalbos vertimo į tekstą telefono ekrane, o baigiant video žinutėmis, įspėjamaisiais telefono signalais ir pan.
Šios programėles greitai įdiegiamos į išmanųjį telefoną, planšetę, kompiuterius ar kitus įrenginius, kad padėtų jų vartotojui komunikuoti.

Parengta remiantis informacija:

http://deafunity.org/article-interview/top-10-apps-for-deaf-people/
http://www.forbes.com/forbes/welcome/?toURL=http://www.forbes.com/sites/robertszczerba/2015/04/21/4-game-changing-technologies-for-the-deaf-and-hard-of-hearing/&refURL=https://www.google.lt/&referrer=https://www.google.lt/
https://www.hearinglink.org/living/loops-equipment/useful-apps-for-hearing-loss/