Gestų kalba nelabai populiari, kaip reikia populiarinti gestų kalbą?

Galima teigti, kad gestų kalbos populiarumas didėja, nors visuomenėje vis dar yra nemažai mitų apie kurčiųjų bendruomenę ir gestų kalbą, kuriuos reikia griauti.

Populiarinant gestų kalbą visuomenėje, didelis vaidmuo tenka įvairioms pilietinėms ir nevyriausybinės organizacijos, patiems kurčiųjų bendruomenės nariams. Trūksta įvairių organizacijų bendradarbiavimo su Lietuvos kurčiųjų organizacijomis, kurčiųjų įtraukimo į įvairias veiklas. Bendradarbiavimas ir įtrauktis automatiškai padidintų susidomėjimą gestų kalba ir suteiktų daugiau žinių apie kurčiųjų bendruomenę. Tai galėtų būti filmų, festivalių, pantomimos renginių organizavimas, kurčiųjų meno parodų rengimas ir kt.

Aktyvus kurčiųjų ir jų problematikos įtraukimas galėtų tapti neatsiejama Vilniaus bei kitų miestų menų scenos dalimi. Pavyzdžiui, Tarptautinę kurčiųjų dieną (dabar – jau savaitę), rugsėjo 25 – ąją, Lietuvos kurtieji buvo surengę eitynes nuo Katedros aikštės iki Vyriausybės, taip siekdami atkreipti dėmesį į kurčiuosius ir jų problemas.

Tokiomis eisenomis reikėtų neapsiriboti, galėtų būti daugiau su gestų kalba ir kurčiųjų kultūra susijusių renginių per Sostinės dienas, Kultūros naktį, Muzikos dieną ar kitus renginius, o Vilniaus miesto savivaldybė ir kurčiųjų organizacijos galėtų sutarti dėl įvairių kurčiųjų pasirodymų šių švenčių metu, pavyzdžiui, kurčiųjų vaidinių, pasirodymų, prisistatymų bei pasakojimų apie savo bendruomenę ar kt.

Štai, pavyzdžiui, Europos kultūros sostinė 2016 Vroclovas (Wroclaw) greta kitų renginių organizuoja ir su kurčiųjų bendruomene susijusius renginius, rūpinasi kurčiųjų įtraukimu į veiklas, organizuoja filmų apie kurčiųjų kultūrą ir gestų kalbą rodymą. Taip pat Vroclovas rengia specialų projektą kurčiųjų bendruomenės pristatymui – ,,Garsų ir tylos miestas“ (angl. City of Sounds and Silence), kurio metu bus siekiama pateikti Vroclovo ir jo kurčiųjų bendruomenės portretą, su kuriuo būtų supažindinta plati Europos kultūros sostinės 2016 dalyvių bendruomenė.

Taigi gestų kalbos populiarinimo būdai yra įvairiausi, pradedant nuo gestų kalbos kursų organizavimo, šviečiamųjų seminarų apie kurčiųjų bendruomenę rengimo ir baigiant viešaisiais renginiais, į kuriuos įtraukiama kuo didesnė visuomenės dalis.

Parengta remiantis šaltiniais:

http://www.etxepare.eus/en/news-cinema/1
http://www.etxepare.eus/en/basque-artists-aitor-gametxo-and-diego-vivanco-selected-to-develop-an-artistic-project-in-wroclaw-thanks-to-the-mobility-program-joan-etorriak
http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2016-03-31-kodel-visi-turetume-mokytis-gestu-kalbos/142551
http://www.wroclaw.pl/en/european-capital-of-culture-2016-programme
http://www.tv3.lt/naujiena/311174/lietuvos-kurtieji-sostines-centre-surenge-eitynes/rubrika:naujienos-lietuva-regionai-vilnius